Na području opštine Alibunar, a u SRP Deliblatska peščara, nalazi se turistički lokalitet Devojački bunar, koji je od primarnog značaja za ceo prostor SRP Deliblatska peščara. Ovaj lokalitet će i dalje ostati najfrekventniji turistički lokalitet.
Planirani dalji razvoj ovog turističkog lokaliteta (opremanje sportsko rekreativnim sadržajima uz korišćenje geotermalnog izvora kao i rekonstrukcija postojeće i izgradnja planirane infrastrukture) doprineće razvoju ne samo okolnih naselja, već i celog područja u obuhvatu Prostornog plana SRP Deliblatska peščara.
Takođe, planirana trasa magistralnog polu-auto puta M-1.9. Pančevo-Vršac, kao i regionalni put Devojački bunar-Vekerle-Dolovo doprineće razvoju ovog područja kroz tranzitni turizam i boljoj vezi ovog dela Južnog Banata sa širim okruženjem.
Veoma značajno za ova naselja je i mogućnost razvoja povrtarske proizvodnje, korišćenjem geotermalne vode iz bušotina za staklenike i plastenike, razvoj voćarstva i vinogradarstva, izgradnja planiranog ribnjaka u KO Nikolinci i dr.
Energija vetra
Studija «Atlas vetrova AP Vojvodine» 2008. je detaljno analizirala stanje vetrova na teritoriji AP Vojvodine sa aspekta brzina i energetskog potencijala. Za analizu su korišćeni podaci o brzini i pravcu duvanja vetrova sa glavnih meteoroloških stanica (GMO) Hidro-meteorološkog zavoda Srbije, koje se nalaze u Vojvodini (8 stanica). Obrađen je period od 2000-2007. godine i izvršena digitalizacija mernih rezultata.
Rezultati obrade WasP softverom uključuju
- Klimatologiju izmernog vetra na 10 m za 8 stanica,
- Atlas ekstrapolisanog vetra na 50 m iznad tla i
- Detaljne mape brzine vetrova u m/s i srednje gustine snage vetrova u W/m2 za 8 stanica
Na osnovu ovih rezultata primenom metoda interpolacije i korišćenjem softvera Surfer, došlo se do detaljnih mapa brzine vetrova u m/s i srednje gustine snage vetrova u W/m2 za celu teritoriju AP Vojvodine za 10m, 25m, 50m, 100m i 200m visine iznad tla.
Krajnji rezultati studije pokazuju da je opština Alibunar bogata kvalitetnim vetrovima, posebno na visinama preko 50m iznad tla, a naročito preko 100m iznad tla, što odgovara savremenim vetroeletranama snaga 2-5 MW. Posebno se ističe oblast južnog i jugoistočnog Banata gde je ekploatacija energije vetra potpuno ekonomski isplativa (srednje godišnje brzine vetrova preko 6m/s).